26 Mart 2010 Cuma

PAUL AUSTER - KIRMIZI DEFTER


Bu ara blog düzenlemesiyle meşgulüm  işte birde kitap paylaşıyım sizinle bu arada ...

Diğer romanlarından farklı olarak öykülerden oluşan bir kitap Kırmızı Defter çabucak bitecek sürükleyici bir kitap.Şahsen ben 1 günde okudum.


ARKA KAPAK
Kırmızı Defter’deki öyküler, Paul Auster’ın özel dünyasına girmek isteyenler için biçilmiş kaftan. New York Üçlemesi, Ay Sarayı, Şans Müziği, Timbuktu, Brooklyn Çılgınlıkları, Yazı Odasında Yolculuklar gibi yapıtlarında olağanüstü düşgücünü ortaya koyan Auster, bu kitabındaki öykülerde, ya gerçekten yaşadığı ve tanık olduğu ya da yakınlarından, dostlarından dinlediği gerçek olayları anlatıyor. Ama bu trajik ya da komik olayları öykülerken, bir bakıma öteki yapıtlarının ipuçlarını sunuyor okurlarına. Kırmızı Defter’in, anlatı sanatından sapmadan sunulmuş bir yazınsal manifesto olduğu da söylenebilir.
Kitaptaki dört anlatının ortak yanı, rastlantıların insan yaşamındaki önemini vurgulamaları. Her şeyin ve herkesin gizemli bir biçimde birbiriyle bağlantılı olduğunu sezdiriyor Auster. Herkesin başına gelebilecek tuhaf, ayrıksı olayların, insan denen varlığın önceden bilinemeyen, değişken doğasını nasıl ortaya çıkarıverdiğini anlatıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

 
Fashion Blogs - BlogCatalog Blog Directory