25 Mayıs 2010 Salı

ATHENANIN EN "PİS" ALBÜMÜ ...


Efendim Athena Yunan mitolojisinde akıl , sanat , strateji ve barış tanrıçasıdır ,babası tanrıların tanrısı zeus v.s. diye başlayıp mitoloji sapkınlığımı sizede bulaştırmak istemiyorum.


Tabiki bahsettiğimiz athena Türkiye nin yegane Ska, Punk müziği yapan , Gökhan ve Hakan kardeşlerden oluşan müzik grubumuzdur.


Evet konumuz belli olduğuna göre başlayalım athenanın müzik macerasından anektodlar anlatmaya...


Athena müzik macerasına aslında 93 yılında başlamış ama o dönem daha çocuk oldukları için pek de ciddiye alınmamışlar:)))97-98 yılında (eğer yanlış hatırlamıyosam) çıkardıkları Holigan adlı albümle bu ülkede Ska müziğide pekela dinlenir dedirten grup , albümle aynı adı taşıyan Holigan şarkısıylada sadece dinlenmez sloganda olur ,tribünlerde söler dedirtmiştir.Hiç tanınmayan Ska müziği ve ilginç giyim tarzıyla dikkatleri üstlerine çekmeyi başarmışlardır.Aslında ilk olarak albümdeki Skalonga parçasıyla çıkış yapmış ve bizlere buyrun Ska müziği budur diye göstermiştir.Malum şarkının klibide pek bi enteresandın ve yaptıkları hareketler hala gözümün önündedir :) Aynı albümden Taralaya Ektim Soğan yorulaması ve Senden Benden Bizden coverlarıda sevilerek dinlenilen şarkılar olmuştur.


Hatırlarsanız 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası için yaptıkları 12 Dev Adam şarkısı dillere pelesenk olmuş ve hala dinlenir olmuştur.Daha sonra Herşey Yolunda albümü gelmiş ,o albümden de ilk klip Öpücük şarkısına gelmiştir.Hatırladız mı "öpücem öpücem dedim sana" diye devam eden şarkı işte tamda o :) Athena şarkılarının slogan olma özelliğini burdada görüyoruz ve buna da Ska nın büyüsü diyoruz :)


2004 yılında Türkiye de düzenlenen ilK Eurovision organizasyonunda Türkiye yi temsilen katılmıştır.Aslında Türkiyenin aldığı en yüksek puanı aldıysada 4. olmuş ama yinede For Real şarkısı büyük beğeni toplamıştır.Aynı yıl US albümlerini piyasaya süren grup Diho adlı parçayla çıkış yapmıştır.Her ne kadar sadece Rock camiasının beğenisini toplasada ( ki ben sevmişimdir ) Yalan parçasıyla ne kadar olgunlaştıklarını ispat etmişlerdir.Bu albüm Ska tarzının son albümüdür.


2005 yılında dağılan Kurban grubunun gitaristi Burak Gürpınar ın katılımıyla tarzında değişiklikler görülen grup aynı yıl Self-Titled albümünü piyasaya sürmüştür.Albüm Türkiyede gene bir ilk ile yani Punk Rock türüyle beğeni toplamış ve albümden Çatal yürek , Kime Ne gibi şarkılar sevilerek dinlenmiştir.


2006 yılında İT albümüyle yeniden piyasaya çıkan grubun bu albümü 5 parçadan oluşmaktadır.Kendileri benimde çok sevdiğim Nirvana nın "Breed " parçasını coverlayıp Köpek adıyla dinleyicelerine sunmuştur.Ve albüm kapağınada "Kurt Cobain ruhuna" yazarak bizlerin gönüllerini fethetmiştir.


Şimdi ise yani 2010 yılında PİS albümleriyle piyasaya çıkmışlardır.Reklamlarda da görüldüğü üzre yine ska müziğine dönüş yapmışlardır.Bizleri de sevinçten gözyaşlarına boğmuşlardır:))
Üstünde durarak ve irdeleyerek değil tamamiyle
içlerinden geldiği gibi yazdıkları 12 şarkıdan oluşan albüm, Londra’da ki çalışma döneminde ortaya çıkmıştır.(Malum Hakan askerdeyken Gökhan İngilterede boş durmamıştır.)


ATHENA sadece Ska değil Punk ve Garage etkilerinin yansıtıldığı bu albümün tüm aranjelerini Alp Ersönmez ile birlikte yapmıştır.Londra’da Soundmasters Stüdyoları'nda masteringi yapılan albümün prodüktörlüğünü ise Jamiroquai'ın “Emergency on Planet Earth” ve “Return of the Space Cowboy” albümlerini hazırlayan Mike Nielsen yapmıştır.Albümün ilk video klibi “Serseri Mayın” şarkısına Bertan Başaran yönetmenliğinde çekildi.
( Hakanın appaklarına bayıldım:)
Athenanın her yaz popmu dinliceksiniz buyurun bizde burdayız selamını çaktığı klip pek bi eğlenceli ve neşeli karelerden oluşmaktadır.Ve bu görüntülerle; bu yazda
serdar ve ekürierinin parçalarını dinleyeceğimizi sanan bizlerin
yüreklerine su serpmiştir.

Klibi tam da Buradan izleyebilirsiniz....
Albümdeki diğer şarkılar aşağıdaki Youtube tık tık larında var...
Kesinlikle sevdim, beğendim,paylaştım ...

Buyurun bakalım...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

 
Fashion Blogs - BlogCatalog Blog Directory