7 Haziran 2010 Pazartesi

LA MOME VE EDİTH PİAF...Biliyorum gene uzun zaman oldu buralara yazmayalı ama inanın hayatımın en karışık dönemlerinden birini yaşıyorum.
Ve bu karışıklıkta sizlerle soluk alma derdindeyim.

Aslında çok fazla sinema zevkimden bahsedemiyor ve sizlerle paylaşamıyorum ,sebebi biraz farklı bir zevkim olması :) İzlediğim filmleri paylaşsam yada anlatsam eminim çok sıkılırsınız.Çünkü bir çok zevkim gibi sinema zevkimde popüler kültüre hitap eden filmlerden oluşmuyor.
Ama bu film biraz farklıydı.Gerçek yaşam öykülerinin en merak konusu olan ve en iş yapan detaylarından biri aşk biride skandallardır ve bu filmde hepsine rastlamak mümkün …Biraz eskide olsa ben yeni izleme imkanı bulduğum için sizlerle paylaşmak istedim.
Önce filmin künyesini paylaşmak istiyorum sizlerle sonra filmden ve hayattan birkaç anekdotla yazımızı bitirip evlere dağılalım :)
La Môme

Oyuncular:
Marion Cotillard - Édith Piaf
Gérard Depardieu - Louis Leplée
Sylvie Testud - Mômone (Simone Bertaud)
Jean-Pierre Martins - Marcel Cerdan
Emmanuelle Seigner - Titine
Pascal Greggory - Louis Barrier
Clotilde Courau - Anetta Gassion

La Môme 2007 yılı yapımı, sanatçı Edith Piaf'ın hayatını anlatan film. İlk kez Berlin film festivalinde seyirci ile buluşmuştur.Marion Cotillard bu filmdeki performansı ile Oscar, Altın Küre ve BAFTA ödüllerini kazanmıştır. Film 2008 BAFTA Ödülleri 4 dalda (aktris, kostüm tasarımı, film müziği ve makyaj/saç) ödül alarak en fazla ödül alan film olmuştur.

Edith Piaf' ın bir konser esnasında sahnede bayılması ile başlayan film daha sonra onun çocukluk yıllarına giderek gelişimini gözler önüne seriyor. Çocukluk ve gençliği, kariyerinin gelişimi, hastalığı ve kariyerinin sonu sıra gözetmeksizin perdeye yansıtılıyor. Bu arada sanatçıyla özdeşleşen pek çok şarkıyı dinleme fırsatı veriliyor. Film yine onunla özdeşleşen Non, je ne regrette rien şarkısını Olimpiya müzikholünde seslendirmesi ile son buluyor.
Evet filmin sonunu da söylediğime göre yazımıza devam edebiliriz:)
Filmin künyesindede belirttiğimiz üzere film ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf ‘ın hayatını anlatan bir film…Bilmem tanır mısınız kendisini ama beni sesi ile büyüleyen nadir ses gücüne sahip ve yeri doldurulamaz bir sanatçıdır.Her üstat gibi onunda hayatında bir çok çalkantı olmuş ve hepsinin bedelini çok ağır ödemiş.En çok sağlığı ile sorun yaşayan Piaf ;bazen dikkatsizlik bazen ise bile isteye sağlığını bozmuştur.
Aslında filmin bizlere anlattığı çok hikaye var.Kısaca özetlersek :annesine çok kızan bir kız çocuğunun ,onun sorumsuzluğu nedeni ile hayatında oradan oraya savrulan bir kız çocuğunun büyüyünce annesi gibi bir sahne aşkının olması ve hiç sevmediği annesine benzemesi , babasının onu terk ettiği genelevde insanların çaresizlikleri ve şefkatleriyle tanışması , sadece ama sadece babasının zoru ile başladığı sokak şovlarıyla bir gün keşfedilmesi , yıllar boyunca hatırlanacak bir büyük aşka sahip olması , her büyük aşk gibi bu aşkında imkansızlık ve ölüm ile sonlanması , iniş çıkışlar ve bu kadar keder içinde iken vücuduna zarar verecek her şeyi üst üste yapması , kısacası bol başarı ve bol acı ile geçen 48 yıl ….

Filmin en güzel özelliği bir akış halinde değil de yılları karışık halde sunarak size güzel bir bulmaca sunuyor Bol bol müzik dinleyeceğiniz filmde emin olun aşka da doyacaksınız ….Benim en sevdiğim şarkılarına gelince ;Non, je ne regrette rien , La vie en rose , Padam... Padam... Filmde beni en çok etkileyen sahnelerden biri ölümü esnasında ölen çocuğu ile konuşması ve büyük aşkı Marcel Cerdan ‘ ı kaybettiği sabah …Etkileyici oyunculuğun zirve yaptığı anlar oldu.1915’ te başlayan ve 1963 yılında son bulan şu kısacık hayatına devlere yakışır acılar ve başarılar sığdıran Edith Piaf ‘ ı namı diyar “Kaldırım Serçesi ‘ni” yaşadığında çok sık karşılaştığı şekilde ayakta alkışlayarak yolcu ediyor ve yazımız buracıkta bitiriyoruz.

Not :Fransa'nın ünlü müzikhollerinden birinin sahibi olan Louis Leplee, sesini dinleyip hayran kaldığı Piaf'ın lâkabını "Küçük Serçe" yapacaktır, ancak bu lâkap kullanıldığı için "Kaldırım Serçesi" adına karar verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

 
Fashion Blogs - BlogCatalog Blog Directory